Darmowe Grafiki do Pobrania – Lista 10 Banków Zdjęć do wykorzystania w social media
Prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu szukałeś gotowej, darmowej grafiki, która odpowiadałoby jakiejś konkretnej tematyce. Przeczesywałeś Internet w poszukiwaniu ładnego zdjęcia jakiejś potrawy, widoków lub uroczych zwierzaków. Czy wiesz jaką licencję miało zdjęcie, które wtedy wybrałeś?
Nie każdy jest świadomy, że dosłownie każde zdjęcie posiada swoją licencję (tak samo, jak posiada autora, który naturalnie w momencie tworzenia nabywa do swojego dzieła prawa). Stąpanie po grząskim gruncie praw autorskich jest dość ryzykowne i dlatego, jeśli nie chcesz wpaść w tarapaty, warto abyś poznał różne rodzaje licencji.
Darmowe banki zdjęć – licencje Creative Commons
Na początku pozwolimy sobie przytoczyć banał: Google ani Pinterest nie są darmowymi bankami zdjęć. Możesz śmiało szukać tam inspiracji, jednak pamiętaj, że (niemalże) żadne znajdujące się tam zdjęcie nie nadaje się do komercyjnego wykorzystania! Znamy przypadki, gdy wykorzystanie zdjęcia znalezionego w ten sposób przez nieświadomą firmę lub organizację kończyło się procesem sądowym i karą rzędu kilku tysięcy złotych.
W takim razie skąd brać darmowe grafiki do mediów społecznościowych?
Darmowe banki zdjęć udostępniają wysokiej jakości fotografie na bazie różnych rodzajów licencji Creative Commons (CC).
Korzystając z darmowych stocków, zwróć uwagę na następujące rodzaje licencji:
CC0 – to najbardziej pożądana licencja, ponieważ w jej przypadku autor dzieła zrzekł się wszystkich praw autorskich do obrazka. Tym samym mamy prawo do wykorzystywania, kopiowania, rozpowszechniania i modyfikowania zdjęcia bez konieczności podpisywania autora.
CC-BY – w tym przypadku również możemy wykorzystywać, kopiować, rozpowszechniać i modyfikować zdjęcie, ale należy pamiętać o umieszczeniu informacji o autorze dzieła.
CC-NC – to oznaczenie sygnalizuje, że nie możemy użyć zdjęcia do celów komercyjnych, dzięki którym będziemy czerpać korzyści materialne. Natomiast otrzymujemy pozwolenie na wykorzystywanie, kopiowanie, rozpowszechnianie i modyfikowanie zdjęć do celów prywatnych.
Gdzie zatem znajdziesz darmowe grafiki do pobrania z takimi licencjami?
10 niezawodnych darmowych banków zdjęć
W Internecie możesz znaleźć kilkadziesiąt zagranicznych banków zdjęć, jednak nie zawsze są one wartościowe. W tym artykule wymieniamy 10 niezawodnych, darmowych baz stocków do użytku na potrzeby social media (i nie tylko). Obok każdego z nich umieściliśmy oznaczenie licencji obowiązującej na portalu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i nie będziesz musiał przeszukiwać regulaminów każdej ze stron 🙂
Pamiętaj, że aby znaleźć interesujące Cię ujęcia, najlepiej wpisywać wyszukiwane frazy w języku angielskim. W razie problemów, internetowe słowniki na pewno pomogą.
Nie zrażaj się, jeśli w danym banku zdjęć nie będzie tego, czego szukasz. Często darmowe banki grafik „uzupełniają się” i to, czego brakuje w jednym, znajdziesz bez problemu w drugim.
Miłego przeglądania!
1. Unsplash (CC0)

2. Pexels (CC0)

3. visualhunt (CC0)

4. StockSnap.io (CC0)

5. Kaboompics (CC0)

6. foodiesfeed (CC0)

7. Burst (CC0)

8. NegativeSpace (CC0)

9. Pixabay (każde zdjęcie ma przypisany rodzaj licencji)

10. Foter (każde zdjęcie ma przypisany rodzaj licencji)

Jak widzisz, jest w czym wybierać. Różnorodność darmowych zdjęć zachęca czasem do lenistwa i rezygnacji z tworzenia własnych zdjęć i grafik.
Nie zrozum nas źle – sami też czasem korzystamy z banków zdjęć. Jednak pamiętaj, że wykonywanie własnych zdjęć zawsze będzie bardziej wartościowe niż korzystanie z tych gotowych. Zdjęcie wykonane samemu czy przez fotografa (na Twoje zlecenie) będzie niepowtarzalne i nie będziesz musiał się martwić, że kilkanaście innych osób użyło tego samego, darmowego zdjęcia do swojego projektu. Z drugiej strony nie każdy może sobie pozwolić na profesjonalną sesję zdjęciową i właśnie w takich sytuacjach banki zdjęć okazują się ratunkiem. Korzystaj z nich z głową i pamiętaj, by zawsze sprawdzać licencję zdjęcia, które masz zamiar opublikować.